क्षेत्रीय सहयोगमा भारतको ठूलो भूमिका छ : बिमस्टेक प्रमुख

नयाँ दिल्ली । बिमस्टेकको दुईदिने बैठकको साइडलाइनमा बिमस्टेकका महासचिव तेन्जिन लेकफेलले बिमस्टेकमा भारतको भूमिका निकै ठूलो भएको बताएका छन्। उनले भने, ‘मेरो अनुभवमा भारत निकै प्रतिबद्ध रहेको जानकारी गराउन पाउँदा खुसी छु।’

बहुक्षेत्रीय प्राविधिक तथा आर्थिक सहयोगका लागि बिमस्टेक वा बंगालको खाडीको प्रयासमा भारतबाहेक बंगलादेश, म्यानमार, श्रीलंका, थाइल्याण्ड, नेपाल र भुटान रहेका छन्।

कोलम्बोमा भएको पछिल्लो शिखर सम्मेलनमा प्रधानमन्त्री मोदीले बिमस्टेकको महत्वलाई जोड दिएका थिए र सामान्य सदस्य राष्ट्रहरूको योगदानको अतिरिक्त स्वैच्छिक रूपमा अतिरिक्त प्रतिबद्धता गरेका छन्। ‘भारतले बिमस्टेकलाई १० मिलियन डलर दियो ताकि संस्थागत विकास होस् र बिमस्टेक अगाडि बढोस्। त्यसैले भारत धेरै महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्दैछ र म पूर्ण रूपमा विश्वस्त छु कि यसले नेतृत्व लिन्छ र बिमस्टेकलाई अगाडि बढाउँछ,’ उनले थपे।

कोलकातामा दोस्रो आईसीएससी सम्मेलनमा बोल्दै विदेश राज्यमन्त्री राजकुमार रञ्जन सिंहले भने, ‘कोलकाता रणनीतिक रूपमा भारतको सबैभन्दा प्रतिष्ठित शहरहरू मध्ये एक हो र ऐक्ट ईस्ट नीतिको प्रवर्द्धनका लागि कोलकाता प्रमुख क्षेत्र र क्षेत्रीय प्रमुख हुनुपर्छ।’

डा. कन्स्टान्टिनो जेभियर, रिसर्च फेलो, सेन्टर फर सोशल एन्ड इकोनोमिक प्रोग्रेस, सीएसईपी, नयाँ दिल्लीले थपे, “कोलकाताले भारतको कनेक्टिभ राजधानी बन्न प्रयास गर्नुपर्छ। यो एउटा सहर हो जुन बंगालको खाडीदेखि हिमालयसँग जोडिएको छ।

यूरेशियन हिन्टरल्याण्ड, हिन्द महासागर क्षेत्र, दक्षिणपूर्व एशिया, र पूर्वी एशिया, त्यसैले पक्कै पनि यो हाम्रो लागि कनेक्टिभिटीको बारेमा छलफल गर्नको लागि सबैभन्दा गहिरो भविष्यवाणी गर्ने ठाउँ होइन र आशा छ, कोलकाताले शताब्दीयौंदेखि ऐतिहासिक रूपमा आफ्नो स्थान पुन: दावी गर्न सक्छ।

उनले भने, ‘हामीले विगतको राजनीतिले यस क्षेत्रको भविष्यको कनेक्टिभिटीलाई असर गर्न दिनु हुँदैन।’ भारतको ऐक्ट ईस्ट नीतिले बहुक्षेत्रीय प्राविधिक तथा आर्थिक सहयोगका लागि बंगालको खाडीको प्रयास वा बिमस्टेकमा पनि नयाँ ध्यान केन्द्रित गरेको छ।

बिमस्टेकका महासचिवले एनडीटीभीलाई भने, “बिमस्टेकको परिकल्पना भएको समयदेखि नै कनेक्टिभिटीलाई प्रमुख क्षेत्रका रूपमा पहिचान गरिएको थियो जहाँ सबै सदस्य राष्ट्रहरूले यसलाई महत्त्वपूर्ण ठानेका थिए।

व्यापार, स्वास्थ्य र कृषि जस्ता अन्य क्षेत्रलाई पनि सहयोगका क्षेत्रका रूपमा लिन सकिन्छ भन्ने मलाई लाग्छ, त्यसैले सदस्य राष्ट्रहरूले कनेक्टिभिटीलाई धेरै महत्त्व दिएका छन् र गुरुयोजना बनाउन तीन वर्ष लाग्यो। ‘एसियाली विकास बैंकको सहयोग थियो र अन्तत: पाँचौं बिमस्टेक शिखर सम्मेलनमा गुरुयोजना स्वीकृत भयो। मास्टरप्लानले २६७ आयोजना पहिचान गरेको छ र तीमध्ये केही चलिरहेका छन् र केही नयाँ छन्। यसको उद्देश्य, मैले अघि भनेझैं, सम्पूर्ण विचार बिमस्टेकलाई जोड्ने हो।’

आईएससीएस भारतका निर्देशक अरिन्दम मुखर्जीले भने, ‘दोस्रो बिमस्टेक सम्मेलनले हामी सबैलाई विगत २५ वर्षमा बिमस्टेकका उपलब्धिहरू प्रतिबिम्बित गर्ने र हामीले हाम्रो सहयोग र साझेदारीलाई अझ बढाउन सक्ने क्षेत्रहरू पहिचान गर्ने एउटा अनुपम अवसर प्रदान गर्दछ।’

भारतले पूर्वोत्तरमा कनेक्टिभिटी पूर्वाधार निर्माण गरिरहेको छ र यसको धेरै जसो कनेक्टिभिटी परियोजनाहरूसँग पनि जोडिएको छ जसलाई बिमस्टेकले बङ्गालको खाडी क्षेत्रमा सहयोग र कनेक्टिभिटी सुधार गर्न समर्थन गरिरहेको छ।

तपाईको प्रतिक्रिया

सम्बन्धित समाचार