श्रीलंकाको बन्दरगाहमा चिनियाँ जहाजबारे भारतले भन्‍यो – सरकारले स्थितिलाई सावधानीपूर्वक अनुगमन गर्छ

नयाँ दिल्ली । श्रीलंकाको बन्दरगाहमा चिनियाँ जहाज आइपुगेको छ । उक्त जहाजकाे विषयमा भारतीय विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता अरिन्दम बागचीले गहिरिएर निगरानी भइरहेकाे बताएका छन् ।

साथै उनले कुनै पनि विकासको होशियारीपूर्वक अनुगमन गरिने र भारतको सुरक्षा हितलाई ध्यानमा राखेर आवश्यक कदम चाल्ने पनि बताए ।

‘मैले त्यहाँ चिनियाँ जहाजको रिपोर्टबारे बुझेको छु। यो युद्धपोत हो कि होइन मलाई थाहा छैन। म यति मात्र भन्छु कि यी रिपोर्टहरू हेरेपछि, म सरकारले भारतको सुरक्षा हितमा असर गर्ने कुनै पनि विकासको होसियारीका साथ अनुगमन गर्ने र त्यसको रक्षा गर्न आवश्यक सबै उपायहरू लिने कुरामा जोड दिन्छु,’ बाग्चीले साप्ताहिक ब्रीफिङलाई सम्बोधन गर्दै भने।

चिनियाँ जनमुक्ति सेना नौसेना युद्धपोत हाई याङ २४ हाओ बिहीबार बिहान कोलम्बोको बन्दरगाहमा आइपुगेपछि यो प्रतिक्रिया आएको श्रीलंकास्थित समाचार साइट अदाडेरानाले जनाएको छ। कोलम्बोमा आइपुगेको १२९ मिटर लामो जहाजमा १३८ जनाको टोलीले व्यवस्थापन गरेको छ र यसलाई कमाण्डर जिन जिनले नेतृत्व गरेका छन्।

यसैबीच, जहाज अगस्ट १२ मा टापुबाट प्रस्थान गर्ने कार्यक्रम रहेको श्रीलंका नौसेनाले भने। यसअघि सन् २०२२ को अगस्ट १६ मा चीनको स्याटेलाइट ट्र्याकिङ जहाज युआन वाङ ५ श्रीलंकाको दक्षिणी हम्बनटोटा बन्दरगाहमा आइपुगेको थियो।

भारतले हम्बनटोटामा जहाजको डकिङमा आफ्नो सुरक्षा चिन्ता व्यक्त गरेको थियो किनभने यो एक अनुसन्धान पोतको रूपमा देखाइएको थियो, जबकि जासूस जहाजले समुद्री बेडको नक्सा गर्न सक्छ जुन चिनियाँ नौसेनाको पनडुब्बी विरोधी अपरेशनको लागि महत्वपूर्ण छ।

विशेष गरी, कोलम्बोबाट करिब २५० किलोमिटर टाढा रहेको हम्बनटोटा बन्दरगाह उच्च ब्याज चिनियाँ ऋणमा निर्माण गरिएको हो। श्रीलंका सरकारले चीनबाट लिएको ऋण तिर्न संघर्ष गरेपछि बन्दरगाह ९९ वर्षको भाडामा चिनियाँहरूलाई हस्तान्तरण गरिएको थियो।

तपाईको प्रतिक्रिया

सम्बन्धित समाचार