अगस्त २३ काे दिन ‘राष्ट्रिय अन्तरिक्ष दिवस’ बनाउने भारतकाे निर्णय

एजेन्सी । भारतमा चन्द्रयान–३ चन्द्रमा सफल रूपमा अवतरण गरेकाे सफलताको खुसीयाली देशभर मनाइँदैछ । केन्द्रीय मन्त्रिपरिषद् चन्द्रयान-३ मिशनको ऐतिहासिक सफलताको उत्सव मनाउने निर्णय पनि गरेकाे छ ।

मन्त्रिपरिषद्ले वैज्ञानिकहरूको यो ऐतिहासिक उपलब्धिको प्रशंसा गर्दै उनीहरूलाई धन्यवाद समेत दिएकाे छ ।

मन्त्रिपरिषद्काे निर्णयमा भनिएकाे छ, ‘यो हाम्रो अन्तरिक्ष एजेन्सीको सफलता मात्र होइन, भारतको प्रगति र विश्वव्यापी मञ्चमा हाम्रो शक्तिको प्रतीक पनि हो। मन्त्रिपरिषद्ले अगस्त २३ लाई अब ‘राष्ट्रिय अन्तरिक्ष दिवस’का रुपमा मनाउने निर्णय गरेको छ।’

क्याबिनेटले इस्राेको याे प्रयासको लागि बधाई पनि व्यक्त गरेकाे छ । मन्त्रिपरिषद्काे निर्णयमा थप भनिएकाे छ,’हाम्रा वैज्ञानिकहरूको निरन्तर प्रयासका कारण भारत चन्द्रमाको दक्षिणी ध्रुव नजिक अवतरण गर्ने विश्वको पहिलो देश बनेको छ। चन्द्रमामा अवतरण गर्नु, त्यो पनि पूर्वनिर्धारित मापदण्ड पूरा गर्नु आफैमा ठूलो उपलब्धि हो। सबै चुनौतिहरू पार गर्दै, चन्द्रमाको दक्षिणी ध्रुव नजिक अवतरण गर्नु हाम्रा वैज्ञानिकहरू ज्ञानको खोजीमा प्रत्येक सीमा पार गर्न कसरी तयार छन् भन्ने भावनाको प्रतीक हो। हामीले प्रज्ञान रोभरबाट प्राप्त जानकारीको सम्पत्तिले हाम्रो ज्ञानमा वृद्धि गर्नेछ, नयाँ खोजहरूको लागि मार्ग प्रशस्त गर्नेछ र हामीलाई चन्द्रमा र बाहिरका रहस्यहरू बुझ्न मद्दत गर्नेछ।’

द्रुत रूपमा परिवर्तन भइरहेको प्रविधि र आविष्कारको युगमा हाम्रा वैज्ञानिकहरू ज्ञान, समर्पण र विज्ञताको उदाहरण बनेको मन्त्रिपरिषद्को विश्वास छ ।

उनको विश्लेषणात्मक क्षमता, नयाँ आविष्कारप्रतिको उनको प्रतिबद्धताले देशलाई विज्ञानको क्षेत्रमा निरन्तर अगाडि बढाइरहेको मन्त्रिपरिषद्को भनाइ छ।

भारतको अन्तरिक्ष कार्यक्रममा महिला वैज्ञानिकहरूको महत्त्वपूर्ण भूमिका छ। चन्द्रयान–३ को सफलतामा हाम्रा महिला वैज्ञानिकहरुको ठूलो योगदान रहेकोमा मन्त्रिपरिषद्लाई गर्व रहेकाे भारतले जनाएकाे छ । यो सफलताले हाम्रा महिला वैज्ञानिकहरूलाई आगामी वर्षहरूमा पनि प्रेरित गरिरहने भातरकाे भनाइ छ ।

मन्त्रिपरिषद्ले भारतीय अन्तरिक्ष कार्यक्रमप्रति उनको दूरदृष्टि र नेतृत्वको लागि प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीलाई बधाई पनि दिएकाे छ । उनको नेतृत्वमा भारतीय अन्तरिक्ष कार्यक्रम सम्पूर्ण मानवताको कल्याणको संकल्प लिएर अगाडि बढिरहेको छ । प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीको अटल विश्वासले हाम्रा वैज्ञानिकहरूलाई हरेक पल आफ्नो उत्कृष्ट काम गर्न प्रेरित गरेको मन्त्रिपरिषद्काे भनाइ छ ।

पछिल्ला २२ वर्षहरूमा, पहिले गुजरातको मुख्यमन्त्रीको रूपमा र त्यसपछि प्रधानमन्त्रीको रूपमा, माेदी सबै चन्द्र अभियानहरूमा भावनात्मक लगाव राख्नुभएको छ।

पूर्वप्रधानमन्त्री अटल बिहारी वाजपेयीले चन्द्र अभियानको घोषणा गर्दा माेदी गुजरातको मुख्यमन्त्रीको रूपमा काम गरिरहेका थिए। २००८ मा चन्द्रयान-१ सफलतापूर्वक प्रक्षेपण हुँदा, उनी इसरो गए र त्यहाँका वैज्ञानिकहरूलाई बधाई दिए।

२०१९ मा चन्द्रयान–२ मिसनले आफ्नो लक्ष्यमा पुग्न नसक्दा वैज्ञानिकहरूलाई प्रधानमन्त्रीले दिएको भावनात्मक समर्थनले वैज्ञानिकहरूको मनोबल थप बलियो बनाएकाे थियाे । प्रधानमन्त्री मोदीको प्रेरणाले चन्द्रयान मिशनका लागि वैज्ञानिकहरूलाई नयाँ ऊर्जा दिएको दिएकाे थियाे ।

चन्द्रयान-३ को सफलता भारतले आफ्नो क्षमता, आफ्नो लगन र समर्पणको बलमा जे पनि गर्न सक्छ भन्ने प्रमाण हो। चन्द्रयानको सफलतापछि उत्साह र गर्वले भरिएका देशका जनता सन् २०४७ सम्ममा भारतलाई विकसित देश बनाउन पक्कै एकजुट हुनेमा मन्त्रिपरिषद् विश्वस्त छ ।

तपाईको प्रतिक्रिया

सम्बन्धित समाचार