मिसाइल ट्र्याकिङ प्रविधि चोरी गरेको आरोपमा एक चिनियाँ अमेरिकामा पक्राउ

काठमाडौं । चिनियाँ सरकारसँग सम्बन्ध राख्ने एक ५७ वर्षीय व्यक्तिलाई अमेरिकाको क्यालिफोर्नियामा गिरफ्तार गरियो र आणविक क्षेप्यास्त्र प्रक्षेपण पत्ता लगाउन र ब्यालिस्टिक तथा हाइपरसोनिक क्षेप्यास्त्रहरू ट्र्याक गर्न विकसित टेक्नोलोजीहरूको खाका सहित एक रक्षा ठेकेदारबाट व्यापार गोप्य चोरी गरेको आरोपमा लगाईएको अमेरिकी न्याय विभाग(डीओजे)ले एक प्रेस विज्ञप्तिमा भनेको छ।

गत साता मङ्गलबार पक्राउ परेका चेन्गुआङ गोङले गत वर्षको मार्च र अप्रिलमा एक महिनाभन्दा कम समयसम्म त्यहाँ कार्यरत हुँदा पहिचान नभएको कम्पनीबाट ३,६०० भन्दा बढी फाइलहरू व्यक्तिगत स्टोरेज डिभाइसमा स्थानान्तरण गरेको अभियोजकहरूले बताएका छन्। चीनका मूल निवासी गोङ सान जोसका बासिन्दा हुन् र सन् २०११ देखि अमेरिकी नागरिक रहेको डीओजेले जनाएको बिजनेस इन्साइडरले रिपोर्ट गरेको छ।

कम्पनीको अनुसन्धान र विकास केन्द्र मालिबु, क्यालिफोर्नियामा आधारित थियो र अमेरिकी रक्षा विभागसँग सम्झौता भएको थियो। बताईएअनुसार, यो प्रविधि “अन्तर्राष्ट्रिय एक्टरहरूले प्राप्त गरेमा अमेरिकी राष्ट्रिय सुरक्षाको लागि खतरनाक हुनेछ।”

डिओजेको विज्ञप्ति अनुसार क्यालिफोर्नियाको सेन्ट्रल डिस्ट्रिक्टका लागि अमेरिकी अधिवक्ता मार्टिन एस्ट्राडाले भने कि गोंगले पहिले चीनलाई आफ्नो सेनालाई मद्दत गर्ने जानकारी उपलब्ध गराउन खोजेको थिए।

अनुसन्धानका क्रममा एफबीआईले गोंगले सन् २०१४ र २०२२ को बीचमा “जनगणतन्त्र चीन सरकारद्वारा सञ्चालित ‘ट्यालेन्ट प्रोग्राम’मा धेरै आवेदनहरू पेस गरेको” पत्ता लगाएको छ भने अमेरिकाका प्रमुख टेक्नोलोजी कम्पनीहरू र रक्षा ठेकेदारहरूमा पनि काम गरेको पत्ता लागेको उल्लेख छ।

शपथपत्रमा भनिएको छ कि चीनले “प्रतिभा कार्यक्रमहरू स्थापना गरेको छ जसको माध्यमबाट यसले चीन बाहिरका व्यक्तिहरूलाई पहिचान गर्दछ जसमा विशेषज्ञ सीप, क्षमता र ज्ञान छ जसले चीनको अर्थतन्त्रलाई यसको सैन्य क्षमताहरू सहित परिवर्तन गर्न मद्दत गर्दछ।”

तपाईको प्रतिक्रिया

सम्बन्धित समाचार